Ενημερωτική συνάντηση για την Ισότητα των δύο φύλων (Erasmus+)

Το Σάββατο 21-4-2018 στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ “You can be a hero”, η παιδαγωγική ομάδα και οι μαθητές  είχαν την τιμή να υποδεχθούν στο 2ο Γενικό Λύκειο Αμαλιάδας την κα. Πανωραία Παπαδοπούλου-Τσουραπά πρόεδρο του Κέντρου Αλληλεγγύης και Αναπτυξιακής Συνεργασίας Ηλείας «Καλλιρρόη Παρρέν», η όποια ανταποκρίθηκε με χαρά στην πρόσκληση που της έγινε.

Στο πλαίσιο της ενημερωτικής συνάντησης, οι μαθητές σε ρόλο δημοσιογράφου απεύθυναν ερωτήσεις στην κα. Παπαδοπούλου, ή οποία απάντησε πρόθυμα σε όλα τους τα ερωτήματα.

Τα βασικά ζητήματα που αναλύθηκαν αφορούν την ισότητα των δυο φύλων και τις ίσες ευκαιρίες μεταξύ ανδρών και γυναικών σε διάφορους χώρους ζωής (όπως η πολιτική και ή οικογένεια), με σημείο αναφοράς την ευρύτερη περιοχή της Ηλείας.

Ευχαριστούμε πολύ την κα Παπαδοπούλου για την τιμή που μας έκανε να μας επισκεφθεί και να μας ενημερώσει για τα θέματα αυτά.